تعامل یعنی این (دلجوئی متقابل ) طاهری بویراحمدی – تقوی بهبهانی

تاریخ
۲۶ دی ۱۳۹۱ ۱۰:۱۱ ب.ظ

اخیرا سلسله بحث هایی در سایت های مختلف استان درخصوص تاریخ و تاریخ نگاری در استان و بخصوص شهرستان بویراحمد ، آب به آسیاب موافقان و مخالفان انداخته است . فارغ از قضاوت و تحریک احساسات ،‌ اصل تعامل و تحمل مخالف که بیانگر مدنیت و عقلانیت و سعه صدر متعاملین میباشد ، یک پیام بزرگ دارد :

            ما برای گذشتگانمان احترام قائل هستیم ،‌ اما مخالف نقد و بررسی تاریخ هم نیستیم .

دراین راستا ، جا دارد ،‌ از جناب آقای  حمید طاهری بویراحمدی ( خلف کریم خان بهادر السلطنه ) که چنین منطقی و با بزرگواری ، از دامن زدن به تحریکات و احساسات جلوگیری ،  و حفظ  شرافت و اصالت خانوادگی را بر شور و شر ، و باب گفتگو را بر خشم و عصبانیت ترجیح داد ، سپاسگزاری گردد .

            صداقت و فروتنی ، جناب آقای سید عبدالحمید تقوی بهبهانی  نیز در رفع کدورت و دلجوئی به نوبه خود درخور ستایش و قدردانی است .

            مطلب ذیل تحت عنوان ( دلجویی متقابل – حمیدطاهری بویراحمدی ، عبدالحمید تقوی بهبهانی ) منتشره درسایت محترم کبنا نیوز نشان از شان این دو بزرگوار دارد که  ارزش انتشار آن را بکرات و در سایت های مختلف توجیه مینماید .

سایت :  www.sisakhtey.com

یاهو

اخیرا سلسه مقالاتی ناتمام با عنوان  تاریخ نگاری دربویراحمد ، درنقد تاریخ نویسی محلی و بومی از اینجانب درسایت عصردنا منتشرگردید . مخاطب من تاریخ نویسان محلی بودند. لذا به دبیرسایت توصیه اکید کردم که همه اشخاصی را که ازآنها نام برده شده ، نامشان را حذف کند ، تا خدای ناکرده شخصیت کسانی که سالهاست به رحمت ایزدی پیوسته اند ، مخدوش نشود .این نقد جنبه شخصی نداشت ، نقد عملکردها بود نه اشخاص . ولی متاسفانه دبیر سایت مزبور با غفلت و بی توجهی نسبت به این موضوع وعلیرغم توصیه اینجانب ، با آوردن اسامی خاص موجبات ناراحتی و تحریک احساسات بازماندگان را فراهم آورد .
برای من روابط و عواطف انسانی ، مقدم برهر عقیده وآیینی است ،که: دنیا نیرزد آنکه پریشان شود دلی . لذا از همه بازماندگان ووابستگان کسانی که درآن مقطع تاریخی ، کلانتران منطقه و فرماندهان نظامی آنها بوده اند وبه علت غفلت دبیرسایت نامشان درمقاله آمده ،‌ بخاطر جریحه دارشدن احساسات آنها ، قلبا عذرخواهی کرده و پوزش میطلبم .
همانطورکه درمقدمه مقاله گفته ام ، رنجیدن انسان دراین گونه موارد امری طبیعی و حق انسانی اوست . بازماندگان نقشی درعملکرد نیاکان نداشته اند ولی این حق را دارند که از نیاکان خود دفاع کنندوحرمتشان را پاس بدارند . البته این واقعیت مسلم را هم باید بپذیرند که نیاکان آنها چون واردتاریخ شده اند ، ازحوزه خانوادگی و حتی ایلی فراتر رفته ودیگر تنها متعلق به بازماندگانشان نیستند ، اینان زمانی صاحب اختیار و پدر سیاسی ایل بوده اند ، لذا دفاع خانوادگی و احساسی کردن از آنها درواقع پایین تر آوردن جایگاه سیاسی و تاریخی آنهاست .
بویراحمد سرزمینی مشاع ومتعلق به همه کسانی است که درآن زندگی می کنند . همگی این کهن بوم وبر را دوست داریم وتا آنجا که میتوانیم باید از تاریخ و فرهنگش غبارزدایی کنیم ./. عبدالحمید تقوی بهبهانی

بسمه تعالی

به اطلاع مردم شریف استان ، بخصوص بویراحمد علیا و سفلی میرساند ،‌که ما بازماندگان مرحوم کریم خان بهادرالسلطنه ، باتوجه به توضیحات آقای عبدالحمید تقوی و با آگاهی ازاین نکته که ایشان درمقالات تحلیلی شان هیچگونه سوء‌نیتی نداشته اند ، اعلام میداریم که ما هیچ یک از رفتارهای غیراخلاقی صورت گرفته نسبت به ایشان دراین مدت را تایید نکرده وبابت حرکات احساسی و توهین های وارد شده نسبت به ایشان به سهم خود ، عذرخواهی و از جد بزرگوارشان حلالیت میطلبیم . ضمنا ازسکوت مطلق و خویشتن داری ایشان ، دربرابر تندی ها و توهین ها ، تشکر و قدردانی میکنیم ./.. –حمید طاهری بویراحمدی

منبع خبر:کبنانیوز

نوشته شده توسط در تاریخ سه شنبه, دی ۲۶, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۱ ب.ظ. شما می توانید هر پاسخی به این مطلب را از طریق فید آر اس اسدنبال کنید. شما می توانید پاسخ دهید, یا بازتاب از سایت خود ارسال کنید.

۱۶ دیدگاه

 • بویراحمد ی دهدشتی

  درود. این همه گفتیم از تاریخ ولی یکبار از خود نپرسیدیم چرا ایل بویراحمد سمیرم را غارت کرد؟؟ این همه کتاب نوشتیم فقط هندوانه گذاشتیم زیر بغل خودمان و طایفه مان!
  برادر بویراحمد خسرو رو داشت که مهدی بازرگان نخست وزیر ایران در کتاب خودش از او تمجید کرده. ولا بنده از طرف ایل خودم از ان نسل سمیرم پوزش میطلبم اما باید انصاف داشت ایا دو کیلو روغن محلی با دو کیلو چای هم ارزش هستندسالیان سال دوره گرد ها گلیم جاجیم و روغن محلی بویراحمدی ها را به قیمت پایین غارت میکرد حالا ما یکبار تلافی کردیم. خدا را شکر که با زحمات پروفسورحسابی و بهمن بیگی از بی سوادی خارج شدیم.
  نمی دانم این خوانین چه برتری بر دیگران داشتن که مردم به انها خان میگفتن؟ منظور من توهین به شخصیت کسی نیست. وگرنه من هم از نوادگان کی ملک بویراحمدی هستم باید بگوییم دنیا نوکرم هست. این حرفی پوچ را کنار بگذاریم وبه دنبال پیشرفت استان باشیم. اصل و نسب هر کسی در رفتار و اندیشه اوست.

 • با عرض سلام و شاد باشید
  ما باید با توجه به مقتضیات زمانی افراد نسبت به عملکردشان قضاوت کنیم.
  اینکه … خان و یا دیگر خوانین و کدخدایان گذشته بنا به مصالح خود قتل ها و یا ترورهای وحشتناکی انجام داده اند، نسبت به دید وسیع و چندجانب سنج انسان های این دوره قابل توجیح نمی باشد.
  به نظر من، این گونه قضاوت کردن نسبت به پیشینیان خود ناعادلانه است. انها در یک محیط کوچک، تعصبی و کاملا بسته بار امدند. در صحنه زندگی حرکت خود را انجام دادند و رفتند…..

  اما امروز افراد استان با توجه به اطلاعات جامع تر و بهتری که نسبت به دنیای اطراف دارند، امید است که حرکت های سنجیده و بهتری بدور از تعصبات قوم و قبیله ای،با همدیگر تعاملی سازنده داشته باشند.
  با تشکر

 • مهندس عبدالحمید تقوی

  جناب دکتر سیسختی .متاسفانه در کتابهای تاریخی محلی در مورد برجسته ترین شخصیت گذشته بویراحمد یعنی ملا قباد سی سختی حق مطلب ادا نشده است.بازماندگان ایشان هم کوتاهی کرده اند.این گونه کوتاهی ها جفا به تاریخ منطقه است.از غارتگران قهرمان سازی میکنند.اما از فرهنگ سازانی چون ملا قباد که عنوان ملایی را بر خانی ترجیح داد به دلایلی یاد نمیکنند.حداقل در همین سایت به معرفی کامل ایشان بپردازید.از اولین زوج فرهنگی استان سیف الله سیسختی و پروین وفایی هم مطالبی بنویسید.آنها اگر متعلق به جای دیگری بودندچه تمجیدها که از آنها میشد.دریغ از این همه کوتاهی!!

 • جناب دکتر سیسختی.با سلام.همت بلند شما در راه اندازی و مدیریت این سایت ستودنی و قابل تحسین است.از اصل نیک هیچ عجب نیست فرع نیک.شما بازمانده بزرگانی هستیدکه بیشترین خدمات فرهنگی و سیاسی را به مردم این منطقه نموده اند.موفق و سربلند باشید

 • جناب سی سختی توهین به ایل بزرگ بویراحمد مصیبتی بزرگ است:گویا جنابعالی و دو شخص دیگر ار محرکین اصلی جناب تقوی بهبهانی بوده اید .جناب سی سختی تنگ نظری تا کی ؟گر چه خود را هم اهل قلم می دانید؟

  • جناب منصف
   با سلام ، توهین به هیچ ایلی ، شهری ، روستایی ، شخصی ، شخصیتی در مرام ما نیست و اگر هم کسی کرده باشد و یا بعد ها انجام دهد ،‌ تایید نمیکنیم .
   اما تهمت را حضرتعالی چگونه ارزیابی میکنید ؟

  • جناب آقای سی سختی اهل قلم اند ودر آن هیچ شکی نیست .
   ایل بزرگ بویر احمد که شما از آن یاد می کنید بلا شبهه (…….) ایل در دوران معاصر است .
   و متاسفانه این تنگ نظری از سوی (…..) نسبت به سی سخت که یکی از آرام ترین وآباد ترین منطقه در استان است قابل تحمل نیست .

   • آقای مرادي از ياسوج

    سلام،جناب محسنيان
    مردم خوب سي سخت از محتر م ترين مردم ايل بويراحمد و قوم لر ميباشند.ولي متاسفانه اظهارات (…..) شما بدور از (……) بوده كه هيچ گونه عقل انساني آنرا نمي پذيرد. شما شأن جناب دكتر سي سختي و سايت وزين ايشان را مورد خدشه قرار مي دهيد.باتشكر

  • مهندس تقوی بهبهانی

   ۱۸ اسفند ۱۳۹۱
   ۷:۵۴ ب.ظ

   جناب منصف.من زمانی که این مقاله را نوشتم نه دکتر سیسختی را می شناختم و نه آن دو نفر مورد نظر را .به کسی تهمت نزنید.من کسی نیستم که تحت تاثیر دیگران قرار بگیرم.عمرم را در مطالعه گذرانده ام.با کسی رودربایستی ندارم.وام دار کسی هم نیستم.تحلیلهای مرا قبول نداری نداشته باش.این تفکرات پوسیده دایی جان ناپلیونی را کنار بگذارید.نوشته های من هیچ مشکل تاریخی ندارند.اگر دیگران برای افتخار تراشی دروغهای شیرین ساخته اند .من چنین نکرده ام.پذیرش واقعیتهای تلخ را بر افسانه های شیرین ترجیح داده ام.شما مختارید که کدامیک را بپذیرید.

 • خانم مهناز.ب

  بااحترام به سایت متنوع شما:خوشالم که مطالبی از آقای رحیمی بویراحمدی نویسنده و شاعر نام آشنا احساس می کنم .با تشکر

 • سلام،با نظرات آقايان: ع.حقيقي و مرادي من هم موافقم /لطفأ از ديدگاه و نظرات جناب آقاي رحيمي بويراحمدي انديشمند خطه ي زاگرس در مباحث تاريخي استفاده نمائيد.باتشكر

 • متاسفانه تاریخ در بویراحمد تا کنون یکسویه و متعصبانه نوشته شده است . بیشتر هم تعریف و تمجید خانوادگی است . آیا در گذشته بویر اححمد سی سخت جایگاهی نداشته است . البته این جور نیست بلکه هرکس مطلبی نوشته , انگار فقط خودش و خانواده خودش همه کاره بوده اند . خواهش مند است تاریخ سی سخت را هم در سایتتان وارد کنید . شما که خانواده خودتان مرکز همه تاریخ سی سخت بلکه بویراحمد بودید . از این طرف و آن طرف هم زیاد میشنوم که مدارک زیادی دارید پس چرا در مورد تاریخ سی سخت اینقدر کوتاهی می کنید .

  • آقای احسان( حقوقی)

   بنده هم با شما موافقم
   مثلا آقای حامد اکبری از فامیل و طایفه و پدربزرگش بسیار سخن گفته. اقای کاووس تابان سیرت هم به همین نحو از ایل و طایفه اش بسیار سخن گفتن. نکته بسیار مهمی که در این کتب به اصطلاح تاریخی خیلی نمود داره اینکه به ندرت سخن از علم و دانش و فرهنگ گفته شده و حتی غارت ها( سمیرم و کریک و پاسگاه توتنده ) و برادر کشی ها را نوعی افتخار و حماسه تلقی کردن.و در جواب میگن غارت و غارت کشی و دزددر ان زمان رسمش بود !! کجای تاریخ و فرهنگ و تمدن دنیا غارت و برادر کشی و قشون کشی بر هم میهن افتخار هست؟؟
   چرا نامی از افراد بزرگ و برجسته و مذهبی در ان زمان سخنی به میان نمیاد؟؟ و بیشتر از افراد خونریز و سفاک و غارت گر اسم هست و حتی براشون فیلم میسازن؟؟

 • گرچه این مقاله قبلا در سایت های دیگر انتشار یافته بود , ولی همانطور که شما هم بخوبی بیان کردید , ارزش این تفاهم که میدان را برای ماجراجویان تنگ کرد , بسیار بسیار مهم است .
  از شما بخاطر رویه آرام و منطقی هم تشکر مینماید . بهتر است از نقطه نظرات آقای حشمت اله رحیمی بویراحمدی هم بیشتر استفاده کنید . ایشان فرد مطلع و درحوزه تاریخ هم خیلی فعالیت دارد .

 • \\\\\\\\\\\\مرادی

  مدیریت محترم سایت ضمن سلام و تقدیر از راه اندازی مطالب تاریخی در سایت مذبور لطفأ از مطالب تاریخی نویسنده ی توانا جناب رحیمی بویراحمدی (در نشریه ابتکار استانی )استفاده کرده و لذت بردم.

 • آقای رحیمی بویراحمدی

  دیدگاه:
  جناب دکتر گرامی: از اقدام بجا وشایسته ی مبحث تاریخی در بکاررفتن در سایت شما قابل تقدیر و تشکر می باشد.
  1-عنوان تاریخی نوشته شود.
  2-سعی شود مطالب مسئله دار و کم محتوا از نوشتن آن خودداری گردد.
  3-در اسرع وقت با هم مذاکره میگردد
  باتشکر

نظر بدهید8 + 5 =

Trackbacks